Fakte

10 Fakte interesante për Cristiano Ronaldon

Shkruar nga Faktoman

1. Cristiano Ronaldo, babai i tij i la emrin sipas aktorit te tij te preferuar, ish presidentit te SHBA-ve Ronald Regan.

2. Cristiano Ronaldo u rrit ne nje familje te varfer, ai ndante dhomen me motrat dhe vellezrit e tij.

3. Cristiano Ronaldo, ne moshen 14 vjeqare ne shkolle, hodhi nje karrige drejt mesuesit te tij, kjo ngjarje ndikoj qe mamaja e tij, ti jepte leje Ronaldos qe ti perkushtohej vetem futbollit.

4. Cristiano Ronaldon, e quanin bebeja qe qan, ngase kur luante futboll, ai pasonte topin te shoket e tij dhe ata nuk shenonin gol, ai gjithashtu thirrej ne emrin “bleta e vogel” per arsye se askush nuk mund ta kapte ate.

5. Cristiano Ronaldo, ne moshen 15 vjeqare u operua ne zemer, problem qe mund te rrezikonte karrieren e tij si futbollist, ai u operua ne mengjes, dhe ne mbremje u leshua nga spitali. Fatmirsisht ai vazhdoi stervitjet disa dite me vone.

6. Cristiano Ronaldo, lojen e pare profesionale e luajti ne moshen 17 vjeqare me klubin portugez Sporting Lisbon .

7. Cristiano Ronaldos, i vdiq babai ne moshen 52 vjeqare,perkatesisht ne vitin 2005, ai vdiq nga varesia ndaj alkoolit. Per kete arsye Ronaldo nuk konsumon alkool, ngase i kujton vdekjen e babait te tij.

8. Cristiano Ronaldo, vrapon 900 here me shume se sa sprinteret olimpik gjate nje viti.

9. Arnold  Schwarzenegger ikona e fitnesit e bodybuilding-ut thote se Cristiano Ronaldo, eshte nje nga atletet me ne forme ne bote.

10. Cristiano Ronaldo eshte njeri nder lojtaret me te shtrenjtë ne bote.