Kuriozitete

Imazhe të pabesueshme shkëputur nga planeti ynë

Shkruar nga Faktoman

Mund te duken pamje jashtëtokësore ose të montuara, por në fakt janë tërësisht të vërteta.

Kur Elon Musk dhe bashkëpunëtorët e tij po planifikojnë të kolonizojnë Marsin, planeti jonë na surprizon gjithë e më shumë.
Fotografët e Tokës pa fotoshop apo filtra na kujtojnë disa skena reale që mund të jenë përdorur edhe nëpër filma. Zbulon disa imazhe qe do mund t’iu ndryshojnë idetë që mund të keni për planetin në të cilin jetojmë.

1. Ishulli i Kretës i mbuluar nga një re pluhuri Afrikan

2. Një plazh i parë nga lart

3. Rrënjët e pemëve ne Angkor Wat, Kamboxhia

4. Tufa rëre të krijuara nga era dhe koha ne Kaliforni

5. Liqeni Yuncheng ne Kine i shndërruar në pishina të vogla shumëngjyrëshe për shkak të  riprodhimit te shpejtë të algave të detit  si pasojë e motit të nxehtë

6. Një kitare e krijuar nga kryqëzimet e rrugëve ne Rusi

7. Parku “Gardens by the Bay”, Singapor

8. Ura ujore Magdeburg, Gjermani

9. Pylli i bambuve mbuluar me borë

10. Liqeni Retba ne Senegal

11. Mijëra zogj migrues mbi qiellin e Romës

12. Shpellat e akullta ne Islandë

13. Fly Geyser ne Shtetet e Bashkuara të Amerikës

14. Llava arrin oqeanin në Havai

15. Një kope delesh duke kaluar një liqen të ngrirë në Tibet

16. Rrokaqiejt ne Dubai

17. Një liqen i “gjelbër” me ujë të pastër në Australi

18. Një re në Portugali që ngjan me një grusht gjigand te zjarrtë

19. Lumi Gorkaya në Rusi. Ngjyra e ujit ndryshon nga portokalli në të kuqe për shkak të nivelit të lartë të metaleve të oksiduara në të.

Burimi: ikub.al