Fakte

64 fakte interesante rreth Izraelit

Shkruar nga Faktoman

Izraeli është padyshim një prej vendeve më kontrovers në botë. I rrethuar me shtetet armike nga të katër anët, Izraeli po arrin të mbijetojë dhe të tregojë fuqinë e tij, madje, edhe atëherë kur i mungon mbështetja e duhur e aleatëve perëndimorë. Andaj, ne do tju sjelllim 64 fakte interesante dhe më pak të njohura që lidhen më këtë shtet kaq unik në botë.

1) “Izraeli ka jetëgjatësinë e tetë më të gjatë në botë: 82 vjet, që është më shumë se Mbretëria e Bashkuar, SH.B.A dhe Gjermania.”

2) “Në lidhje me madhësinë e saj, Izraeli është kombi më i madh që thith imigrantët në Tokë; ajo ka thithur 350 përqind të popullsisë së saj në 60 vjet.”

3) “Izraeli ka më shumë Nomime Nobel për frymë sesa Shtetet e Bashkuara, Franca dhe Gjermania. Ajo gjithashtu ka më shumë poete, në numër real, sesa India, Spanja dhe Kina.”

4) “Rreth 93 përqind e shtëpive izraelite përdorin energjinë diellore për ngrohjen e ujit, përqindja më e lartë në botë.”

5) “Izraeli ka numrin më të madh të muzeve për frymë në botë.”

6) “Ka mbi 100 restorante Sushi në Tel Aviv, që e bën atë qytetin me restorantet më të shijshme për frymë pas Tokios dhe NYC.”

7) “Izraeli ishte vendi i parë që ndaloi modele nën peshë.”

8) “Kartëmonedhat izraelite kanë shënime Braille mbi to.”

9) “Varrezat më të mëdha të njohura të qenve në botën antike u zbuluan në Ashkelon.”

10) “Izraeli ka ndërtesat më  Bauhaus në botë.”

11) “Celulari u zhvillua në Izrael.”

12) “Teknologjia e postës zanore u zhvillua në Izrael.”

13) “Programi i parë antivirus për kompjuterët u krijua në Izrael në 1979.”

14) “Qyteti i Beersheba ka numrin më të madh të mjeshtrave të shahut për frymë në botë.”

15) “Izraeli ka një nga sistemet më të vogla të metrosë në botë me një udhë 1.8 km dhe vetëm katër karroca.”

16) “Izraeli është një nga vetëm tre demokracitë në botë pa një kushtetutë të kodifikuar. Dy të tjerët janë Zelanda e Re dhe Britania.”

17) “Deti i Vdekur është vendi më i ulët në Tokë.”

18) “Izraeli është i vetmi vend që ringjall një gjuhë të pashprehur dhe e themelon atë si gjuhën e saj kombëtare.”

19) “Mali i Ullirit i Jeruzalemit është varreza më e vjetër në botë që përdoret vazhdimisht.”

20) “El Al, linja ajrore kombëtare e Izraelit vendosi rekordin botëror për shumicën e pasagjerëve në një fluturim tregtar me 1,088 njerëz.”

21) “Piper me i madh në botë u rrit në Moshav Ein Yahav të Izraelit, i regjistruar nga Libri Guinness i Rekordeve Botërore në 2013.”

22) “Izraeli gjendet  i dytine botë per krijimin e librave të rinj.”

23) “Lopët izraelite prodhojnë më shumë qumësht për lopë se pothuajse çdo vend në botë, duke u rivalizuar vetëm me Korenë e Jugut.”

24) “Ngjitesi  në pullat izraelite është i drejtë.”

25) “Në vitin 2009, basketbollisti Omri Caspi u bë i pari izraelit që u zgjodh në raundin e parë të draftit prestigjioz vjetor të NBA.”

26) “Në vitin 2012, një ekip me njerëz dinakë në Netanya theu rekordin botëror për mozaikun më të madh të çorapeve, duke përdorur gjithsej 12,000 çorape.”

27) “Për një kilometër katror, Izraeli ka një nga nivelet më të larta të trafikut të shpendëve në botë me mbi 500 milion zogj migrues që kalojnë hapësirën e tij ajrore.”

28) “Ju mund të blini akullore me aromë hummi në një dyqan në Jaffa.”

29) “Njerëzit që mbajnë Shabbat në Izrael mund të blejnë sigurimin e makinës që nuk i mbulon të Shtunat, duke e bërë atë më të lirë.”

30) “Shkencëtarët izraelitë kanë vendosur që qumështi i gjirafës është i bekuar sipas ligjit hebre.”

31) “Sipërmarrësi izraelit Dov Moran shpiku shkopin e memorjes USB.”

32) “Domatet qershi u krijuan fillimisht në Izrael në 1973.”

33) “Produkti i pare depilues(epilator), u krijua në Izrael.”

34) “Izraeli ka forcën e katërt më të madhe ajrore në botë.”

35) “Izraeli është i vetmi vend në botë që ka marrëveshje të tregtisë së lirë me SH.B.A., Meksikë dhe Kanada, si dhe Bashkimin Evropian dhe Shoqatën Evropiane të Tregtisë së Lirë, në të njëjtën kohë.”

36) “Izraeli është i vetmi vend në botë që ka të njëjtin emër, ndodhet në të njëjtën tokë dhe flet në të njëjtën gjuhë si ajo 3,000 vjet më parë.”

37) “Një mjek izraelit kryesoi ekipin që zhvilloi një vaksinë kundër kancerit të qafës së mitrës.”

38) “AirTrain JFK – që lidh Aeroportin JFK me transportin masiv të qytetit të New York – mbrohet nga sistemi i mbikëqyrjes Nextiva i zhvilluar nga Izraeli.”

39) “Izraeli ka dizajnuar dhe prodhuar sistemin e parë të fluturimit për të mbrojtur aeroplanët e pasagjerëve dhe mjeteve transportuese nga sulmi i raketave.”

40) “Izraeli renditet në vendin e dytë në botë për fondet e sipërmarrjes.”

41) “Izraeli ka migracionin më të madh të shpendeve grabiqar në botë.”

42) “Kur Zonja Golda Meir u zgjodh Kryeministre e Izraelit në vitin 1969, ajo u bë udhëheqësja e dytë femër e zgjedhur në kohërat moderne.”

43) “Imazhi i dhënë në Izrael zhvilloi kamerën e parë video që është aq e vogël sa përshtatet brenda një pilule.”

44) “Izraeli është i vetmi komb në Tokë që pergatite gratë në ushtri.”

45) “Mbi 1.000 letra mbërrijnë në Jeruzalem çdo vit drejtuar Zotit.”

46) “Izraeli është aq i vogël, ju mund të vraponi përmes tij nga perëndimi në lindje në dy orë dhe nga lart poshtë në nëntë ditë.”

47) “Dr. Ruth, terapisti i famshëm i seksit, dikur ishte snajper në ushtrinë izraelite.”

48) “Izraeli i vogël siguron 5 përqind të luleve të botës.”

49) “Izraeli është afërsisht gjysma e madhësisë së Liqenit të Miçiganit.”

50) “Popullsia e Izraelit është gjysma e madhësisë së Metro New York City.”

51) “Izraeli renditet në vendin e parë në botë për mbijetesën e pacientëve me kancer.”

52) “Izraeli ka më shumë orkestra për frymë se çdo komb tjetër në botë.”

53) “Në vitin 1952, Albert Ajnshtajni u kërkua të ishte presidenti i Izraelit, të cilin ai e refuzoi.”

54) “Izraeli kryeson botën në përqindjen e shisheve plastike që riciklohen.”

55) “Miniera më e vjetër e bakrit në botë ndodhet në shkretëtirën e Izraelit në veri të Eilat.”

56) “Mesatarja izraelite ha rreth 10 litra akullore në vit, krahasuar me 6.2 litra për frymë në Itali, shtëpia e xhelaterisë.”

57) “E vetmja kompani e teatrit në botë e përbërë tërësisht nga aktorë të shurdhër dhe të verbër mund të gjendet në Izrael.”

58) “Izraeli është shtëpia e muzeut të vetëm nënujor në botë. Në Cezare, ju jeni në gjendje të zhyteni nëpër rrënojat nënujore të qytetit antik.”

59) Izraeli është i vetmi vend ku dështoi zinxhiri popullor i kafesë Starbucks, pasi shumica e vendasve shijojnë kafen e tyre nga kafenetë izraelite.”

60) “Izraeli është vendi i 100-të më i vogël në botë, pak përpara El Salvador.”

61) “Izraeli ka më shumë fekondim in vitro për frymë se çdo vend tjetër, dhe është falas.”

62) “Izraeli krenohet me zgjedhjen më të madhe në botë të djathrave të bardhë të butë dhe të përhapur, sipas Bordit të qumështit në Izrael.”

63) “Dieta e kafshëve në kopshtin zoologjik biblik të Jeruzalemit ndryshohet çdo vit, kështu që është e shenjte për Pashkën.”

64) “Shumë qira të apartamenteve në Jeruzalem përfshijnë përcaktimin e çuditshëm se nëse dhe kur të vijë Mesia, qiraja është e pavlefshme dhe qiramarrësit duhet të lëvizin jashtë.”