Kuriozitete

10 shpikje nga gratë që kanë ndryshuar botën për të mirë

Shkruar nga Faktoman

Shpikjet më të rëndësishme të bëra nga gratë.

Gratë janë mësuar të merren me vështirësitë që hasin në tregun e punës dhe në jetën e përditshme në përgjithësi.

Kjo është arsyeja pse të dimë se cilat shpikje të rëndësishme ne ende përdorim dhe që u zhvilluan nga gra të guximshme, të cilat padyshim që thyen standardet e kohës në të cilën jetuan dhe na lanë një trashëgimi të tërë.

Fshirëse xhami

Ky mjet i domosdoshëm për të siguruar shikueshmëri të mirë për vozitësit në ditët me shi u krijua nga Mary Anderson në vitin 1903, e cila erdhi me idenë pasi u detyrua të voziste në mes të një reshje dëbore, duke kuptuar vështirësinë dhe rëndësinë e mbajtjes së xhamit të pastër.

Filtri i kafesë

Melitta Bentz, një shtëpiake, zbuloi se pastrimi i filtrave të kafesë të përdorur në atë kohë ishte jashtëzakonisht i lodhshëm. Kështu që ajo vendosi një mënyrë të re të filtrimit të saj. Pasi bëri disa prova, ajo vendosi të merrte një filxhan kallaji dhe të shponte disa vrima në të. Ajo mori një fletë letre nga fletorja e djalit të saj, filtroi ​​pijen dhe rezultati ishte i mahnitshëm.

Shiringë injeksioni

Një infermiere amerikane, Letitia Mumford Geer, ishte përgjegjëse për krijimin e shiringës së parë të operuar me piston, e cila u prodhua në 1899. Kjo implementim u mundësoi mjekëve që të operonin gjithçka me një dorë. Pa dyshim, kjo ishte një risi e rëndësishme në fushën e shëndetit, dhe u shtri edhe në shumë sektorë të tjerë, përveç që shërbente si një pikënisje për shiringën që njohim sot.

Pelena

Marion Donovan krijoi pelenë e parë të lëngshme rezistente. Ideja u shfaq menjëherë pas Luftës së Dytë Botërore, kur ajo ishte plotësisht e përkushtuar për jetën e saj familjare dhe aktivitetet shtëpiake. Me një makinë qepëse dhe një perde dush, ajo arriti të krijojë prototipin e saj të parë. Donovan shpiku gjithashtu doreza plastike për të zëvendësuar kunjat e pelenave. Këto dhe shumë shpikje të tjera i fituan asaj një vend në sallën e famës së shpikësve.

Lavatrice enësh

Josephine Cochrane ndërtoi makinën e parë larëse enësh në 1886. Disa vjet më vonë, ajo arriti të tërhiqte interesin e sipërmarrësve të restoranteve gjatë një panairi, por makina fitoi një rëndësi të vërtetë në vitet 50, një periudhë kur u bë më e arritshme për konsumatorët, transmeton lajmi.net.

Designer Elizabeth J. Phillips ishte krijuesi i Monopoly, loja e famshme e bordit. Fillimisht, ideja e kësaj ishte të përçonte nocionin e ekonomisë dhe të demonstronte se sa i dëmshëm ishte sistemi kapitalist. Loja, e cila u krijua në vitin 1904, u shit si të ishte projektuar nga Charles Darrow.

Varkë shpëtimi

Pas suksesit të shpikjes së saj për të shpejtuar prodhimin e fuçive, Maria Beasley vendosi të krijojë një varkë shpëtimi më kompakte, më të sigurt, të qëndrueshme ndaj zjarrit dhe të lehtë për t’u përdorur. Ishte atëherë në 1880, ajo zhvilloi modelin e ri. Ajo që kurrë nuk e imagjinonte ishte se, vite më vonë, varkat e saj të shpëtimit do të ndihmonin në shumë njerëz në anijen më të famshme në botë si ajo e Titanikut.

Xhami i padukshëm

Katharine Burr Blodgett ishte gruaja e parë që fitoi një doktoraturë në fizikë në Universitetin e Kembrixhit në 1926. Vite më vonë, ajo shpiku xhami me reflektim të ulët (gotë të padukshme), e cila ndihmoi në përmirësimin e kamerës, mikroskopit dhe teknologjisë së projektuesit të kohës së saj. Teknologjia e saj u përdor madje për të filmuar filmin e famshëm “Gone with the Wind”.

Kevlar (fibër e fortë)

Stephanie Kwolek, e cila kishte një doktoraturë në kimi, ishte krijuesja e fibrës jashtëzakonisht të fortë të njohur si Kevlar. Kjo fije mund të jetë deri në 5 herë më e fortë se çeliku dhe përdoret për të bërë jelekë antiplumb dhe shumë produkte të tjera.

Rrjet pa tel

Aktorja dhe shpikësi Hedy Lamarr zhvilloi, në partneritet me mikun dhe kompozitorin e saj George Antheil, një teknologji të njohur si Wi-Fi. Ideja e saj lejonte kontrollin në distancë të torpedoes, si dhe parandalimin e përgjimit të tyre nga armiqtë.