Fakte

50 Fakte shumë pak të njohura mbi Al Capone

Shkruar nga Faktoman

1. Mund te jete e çuditshme por eshte e vertete. Evenimentet me te rendesishme ne jeten e Al Capone ka qene ne nje muaj, por ne vite te ndryshme. Duket se janari eshte muaji i gangsterit. Ka lindur ne janar, eshte lene i lire po ne muajin janar dhe ka vdekur po ne kete muaj.

2. Al Capone eshte nje nga gangsteret me te njohur te Amerikes eshte nje nga simbolet me te rralla kunder ligjit ne Shtetet e Bashkuara gjate vitit 1920. Capone kishte nje rol te rendesishem ne aktivitet e jashteligjshme ne Chicago.

3. Capone lindi me 17 janar ne 1899, ne Brooklyn, New York. U pagezuar me emrin “Alphonsus Capone,”. Ai u rrit ne nje lagje te vogel dhe ishte nje nga pjesetaret e nje bande “kid gangs”.

4. Alphonse Capone emri i rij me prinder qe ishin emigrante italiane. Capone u vendos ne Çikago ne vitin 1919 dhe shume shpejt u ngjit ne hierarkine e mafies.

5. Al Capone eshte perjashtuar nga shkolla ne klasen e gjashte ne moshen 14-vjeçare. Arsyeja e perjashtimit nga shkolla ka qene rrahja e mesues ne klase. Me vone ai u be pjese e nje bande famekeqe “Five Points”, ne Manhattan.

6. Nikname i Al Capone ishte “Scarface”. Ai e mori kete pseudonim pasi ishte sulmuar nga vellai i tij. Ne moshen 16-vjeçare, ai kishte mbi shpine akuza te tilla si rrahje, grabitje dhe vjedhje keshtu i dha lamtumiren Nju Jorkut per t’i thene mire se te gjeta Çikagos

7. Ne vitin 1918, Capone ka takuar ne Irish gjate nje kercimi nje vajze te quajtur Mary “Mae” Coughlin. Ne 4 dhjetor te 1918, Mae ka lindur djalin e tyre, Albert “Sonny” Francis. Capone dhe Mae u martuan me 30 dhjetor te ketij viti.

8. Ndersa Al Capone mund te konsiderohet nje i burgosur i famshem duke qene nje prej gangstereve qe eshte perjetesuar ne shume ne filma hollivudiane.

9. Ka filluar aktivitetin e tij kriminal me kontrabanden e alkoolit, e u mor me pas me kumarin dhe prostitucionit. Ne moshen 26-vjeçare ai mori drejtimin e familjes, pasi Torrio u plagos ne nje lufte bandash.

10. Capone njihej gjithashtu si njeri shume i dhunshem; kete e provon sidomos roli i tij ne “orkestrimin” e Masakres se Shen Valentinit ne vitin 1931, ku u vrane rivalet e tij kryesore.

11. Sipas te dhenave banda qe ai drejtonte ishte e para qe vuri ne perdorim automatikun e markes “Tompson”. Capone ishte cilesuar si nje Ford dhe Rokfeler me pistolete ne sqetull

12. Capone ka deklaruar se, “duhet te pranoj se Napoleoni eshte gangsteri me i madh i te gjitha koherave. Une vetem kam tregtuar birre dhe uiski. Ato i blinin njerezit me te respektuar ne qytet. Une nuk kam bere asgje me shume, vetem se kam kenaqur kerkesat e te gjitheve. Pa shikoni; ata qe me shume se te gjithe me kane sjelle fitime, tani ngrene zerin me fort se te gjithe kunder meje! Ata duan te me rrasin brenda, ndonese te gjithe keta njerez kane qene klientet e mi”.

13. Al Capone fitonte ne jave 100 mije dollare. Por, jo vetem kaq. Nje vile per merak, nje makine “Cadillak” e blinduar qe peshonte 7 tone, nje shpure badigardesh, por mbi te gjitha drejtues i tregut te uiskit ne te gjithe Çikagon, e beri ate pa diskutim me te famshmin dhe me te pasurin.

14. Sipas te dhenave te policise dhe prokurorise amerikane gangsteri me i njohur i viteve ’20 kishte nen kontrollin e tij monopolin e tregtise se birres dhe te uiskit.

15. eshte arrestuar dy here dhe ne dosjen e tij penale ka nje seri akuzash. Kontrabande pijesh, , mospagim taksash, vrasje dhe pagesa per vrasje, gjithashtu nje tjeter veper penale qe eshte akuzuar Capone eshte direkt per masakren e Shen Valentinit.

16. Familja e Al Capone eshte larguar nga qyteti i Çikagos ne vitin 1920 pas vdekjes se te atit. Ka nje seri cilesimesh. Al Capone eshte cilesuar si menaxheri i botes se krimit. Kjo per shkak te influences qe kishte ne aktivitete e jashteligjshme. Ai ishte i njohur si nje njeri me temperament te dhunshem dhe me nje sens te fort besnikerie dhe ndershmerie.

17. Ai ishte i pari qe hapi nje mens pas vitit 1929. Kjo mense do tu vinte ne ndihme personave qe kishin nevoje dhe qe nuk kishin mundesi per tu ushqyer. Ai gjithashtu kishte urdheruar qe tu jepeshin edhe rroba.

18. Al Capone eshte arrestuar per here te pare ne 1926 per vrasjen e tre personave. Por ka kaluar vetem nje nate ne qeli sepse nuk ka pasur prova te mjaftueshme per te vertetuar keto vrasje.

19. Kur Capone u fut perseri ne burg ne maj te 1929 ai qendroi ne qeli vetem per akuzen e armembajtjes pa leje dhe me pas eshte lene i lire.

20. Ne 1930, ne majen fuqise se tij, Capone u shtua ne listen e 28 krimineleve me te keq te Chicagos dhe u quajt “armiku publik numer nje” i ketij qyteti.

21. Por emri i tij nuk ishte vetem ne nje qytet lokal ne SHBA. FBI e shenoi ne listen e saj mes 25 emrave me te inkriminuar ne SHBA, Al Capone.

22. Al Capone eshte riarrestuar me 3 maj 1932 dhe eshte derguar ne Atlanta, ne nje burg federal per te vazhduar aty 11 vitet e burgut qe ishte denuar.

23. Qeveria e identifikon Capone per mospagim te taksave te te ardhurave. Ai asnjehere nuk i pagoi ato, duke u akuzuar me pas per evazion fiskal. Qeveria e akuzoi se i detyrohet asaj 215,080.48 dollare per mospagimn e taksave nga perfitimet e kumarit te tij.

24. Ka nje seri padish. Padia e trete, e akuzon Caponen per dhunimin e ligjeve ne bashkepunim. Capone u deklarua i fajshem per tre akuza dhe me besim se do te kishte favorizim ne denimin qe do te jepej per te. Por juria e cila merrej me kete çeshtje nuk beri ndonje marreveshje. Capones i shkoi mire kete here duke u deklaruar i pafajshem.

25. Juria e deklaroi Caponen te pa fajshem ne 18 akuza nga 23 qe ai mbante mbi supe. Gjyqtari eilkerson e denoi ate ne total me 10 vjet burg. nga keto ai beri vetem 2 vjet burg, duke zbritur 1200 dite per sjellje te mire.

26. Gangsteri me i njohur i Amerikes qe ka mbajtur mbi supe shume akuza dhe qe nuk eshte denuar per te gjitha ato u lirua me 6 janar te viti 1939.

27. eshte denuar ne vitin 1932. Dhe kete denim te marre nga drejtesia amerikane e ka vuajtur ne burgun famekeq “Alcatraz”, Atlanta. Gangsteri i njohur u lirua pas 7 viteve.

28. Edhe ne burg Capone mori kontroll, duke marre privilegje speciale nga autoritete duke marre nje qeli te veçante dhe te mobiluar mire, me makin shkrimi ne brendesi te saj, me qilim si dhe i fiksuar pas Eciklopedise Britanike.

29. Gjoba qe ka paguar Al Capone e dhene nga trupi gjykues eshte 37.617 dollare e 51 cent. Pas lirimit te tij nga burgu, Capone kaloi nje kohe te shkurter ne spital. Ai u kthye ne shtepine e tij ne Palm Island ku kaloi pjesen tjeter te jete i qete.

30. Ai kishte semundjen e sifilizit. U diagnostifikua qe ne burgun e Alkatrazit. Por, ai jetoi edhe shume vite te tjere. Nje vite para se te vdiste
ai hoqi dore nga biznesi. Gjithçka ia la bandes se tij qe drejtoi me sukses, por edhe familjes.

31. Kishte kryer denimin dhe kishte dale nga bugu dhe jetonte i qete ne shtepine e tij. Por me 25 janar te vitit 1947 gangsteri me i njohur i Amerikes pesoi nje infarkt, i cili i mori jeten.

32. Capone ne fillim u varros ne varrezat e Mount Olivet ne jug te Chicago, mes varreve te babait te tij Gabriele, dhe vellait, Frank, por ne mars te 1950, eshtrat e te treve u levizen per tu varrosur ne varrezat e Mount Carmel pjesen perendimore te shtetit.

33. Al Capone rishfaqet serisht, por kete here ne filmat hollivudian. Filmat me te famshem qe kane ate si subjekt jane, “Masakra e Shen Valentinit”,
1967, “Capone”, 1975, dhe “Te paprekshmit”, 1987, ku interpreton Robert De Niro.

34. Ka pasur nje jete te larmishme. Ka provuar akuzat, burgosjen dhe lirine. Por edhe semundjen. Pikerisht semundja e ka kushtezuar duke jetuar vetem 48 vjet.

35. Capone kishte nje djale, te quajtur Albert Francis Capone, i cili vdiq ne vitin 2004. Prinderit ishin emigrant i ati kishte emrin Gabriele Capone dhe e ema e tij Teresina Raiola.

36. Al Capone kishte nje moter dhe shtate vellezer. Gangesteri me i njohur i Amerikes ishte femija i katert i çifiti emigrantesh italiane. Familja Capone kane mberritur ne Kanada, SHBA nga Italia ne vitin 1894.

37. Kishte nje dobesi dhe do t’i ndihmonte ne çdo rast qe do te kishin nevoje. Emigrantet italiane qe kishin mberritur ne Amerike kishin ne krah Al Caponen.

38. eshte me e thjeshte per tu shqiptuar, ndoshta edhe nga emri i tij e ka marre paska famen. Al, eshte shkurtimi i emrit te tij, Alphonse.

39. FBI ka nje dosje te madhe per gangsterin me te madh te shtetit amerikan si dhe me te njohurin deri tani. Nje dosje qe mban 2397 faqe ndodhet ne arkivat e FBI, me bemat krimet dhe jeten dhe dneimit e Al Capones.

40. Trupi i Al Capones u vendos ne nje dhome e cila ishte e dekoruar me qilim jeshil, me karrige dhe e dizenjuar me lule nga me te ndryshmet.

41. Trupi i Al Capones u fut ne nje arkivol prej bronzi i cili kushtonte 2 mije dollare. Ai ishte i veshur me nje kostum ngjyre blu, tipik te ganstereve, nje kemish te bardhe, kollare te zeze dhe çorape te zeza dhe me nje pale kepuce klasike te bardha.

42. Me mijra dollare jane hedhur per te blere lulet qe do te vendoseshin ne varrin e gangsterit me te madh te Amerikes.

43. Ne diten e varrimit nje prift katolik ka qene ai qe ka mbajtur fjalen. Dhe per te gjithe kete eshte kujdesur bashkeshortja e tij Mae dhe familja e tij.

44. Shume njerez nga vende te ndryshme te botes kane vizituar varrin e Al Capones. Ata kane lene aty para, shishe me birre, cigare si dhe arme plastike.

45. Duket se veç aktiviteteve kriminale, ai nuk ka lene pas as ato sportive. Ishte nje ndjekes i rregullt i beizbollit, ku nuk i shpetonte asnje ndeshje. Madje disa here shkonte dhe luante vete.

46. Ai qe per vite me radhe ka qene pas Al Capone dhe ka hetuar llogarite e tij bankare eshte agjenti Frank Wilson. 47. Perveç se eshte cilesuar si nje nga gangsteret me te madh nje Amerikes, ai kishte edhe idhuj ne muzike. Perveç anes se eger tashme e shohim Caponen ne ate me te mire. Ai ishte fans i nje grupi zhazi te quajtur “New Orleans”.

47. Meqe ne Alcatraz ai shfaqi shenja te sifilizit, Al Capone i kaloi vitet qe i kishin mbetur ne nje spital dhe eshte liruar ne 16 Nentor 1939, por ende kishte per te paguar gjobat dhe shpenzime gjyqi ne nje shume te mbetur prej $37 617.51.

48. Pasi u lirua, ai kaloi disa kohe ne spital e me pas shkoi te qetesohej ne shtepine qe kishte blere kohe me pare ne Palm Island, Florida. Sistemi nervor dhe sidomos truri po degradonin me shpejtesi per shkak te sifilizit, ndaj ai kurre nuk u kthye ne Cikago ne menyre publike, pasi ishte i paafte qe te merrej me politiken e mafies.

49. Ne vitin 1946, mjeku i tij dhe nje psikiater nga Baltimora konkluduan se, Al Capone kishte mentalitetin e nje femije 12-vjeçar dhe kjo vetem nga demtimi i trurit. Al Capone banoi ne Palm Island me gruan e tij dhe nje rreth te ngushte familjar deri sa vdiq nga pneumonia ne 25 Janar 1947.

50. Ne varrimin e tij moren pjese 10 mije veta dhe arkivoli kushtoi 2 mije dollare. Kush eshte gangsteri me i madh i te gjitha koherave, per te cilin jane thurur dhjetera legjenda, jane xhiruar 4 filma dhe qe do te mbahet mend edhe per thenien e famshme perpara gjykatesve: Ju jeni klientet e mi. Por edhe per epitafin ne varrin e vet: “Faleminderit Jezusi im!”