Fakte

8 Fakte nga jeta e Vin Diesel

Shkruar nga Faktoman

Vin Diesel është aktor amerikan, regjsor dhe producent i shumë filmave të njohura. Ka lindur në Kaliforni në vitin 1967.

Faktoman ka përzgjedhur disa fakte nga jeta e tij profesionale dhe personale që ndoshta nuk i dini:

1. Emri i tij i vërtetë është Mark Sinclair Vicent.

2. Diesel kurrë nuk e ka takuar babain e tij biologjik, është rritur nga nëna dhe njerku i tij afrikan.

3. Ka edhe një vëlla binjak, Paul Vicent, i cili është gjithashtu redaktor filmi.

4. Filmi i parë i tij ka qenë i shkruar nga ai, i drejtuar nga ai dhe rolin kryesor e ka pasur vetë ai.

5. Para se të bëhej aktor ka dashur të bëhej reper apo breakdancer.

6. Është i martuar me modelen meksikane Paloma Jimenez dhe ka tre fëmijë, Hania Riley, Vincent Sinclair dhe Pauline, të cilën e ka pagëzuar për nder të mikut të tij më të mirë Paul Walker.

7. Përveç profesionit si aktor ai ka edhe një produksion filmi  “One Race Films”

8. Vin Diesel ka bërë një tatuazh në shpinën e tij me sytë e Paul Walker.