Fakte

6 Fakte interesante rreth Michael Jordan

Shkruar nga Faktoman

Michael Jordan, një basketbollist profesionist dhe një biznesmen i suksesshëm.

Ndryshe ai njihet si basketbollisti  me i mirë i gjithë kohërave. Jordan ishte një nga  atletet më efektiv në marketing të gjeneratës së tij  dhe ishte personazhi më i popullarizuar përreth botës në vitet 80 dhe 90.

Faktoman ka zgjedhur 6 fakte pak të ditura nga jeta e tij t’i ndajë me ju:

1.Kim Jong-il, Sekretari i Përgjithshëm i Partisë së Punëtorëve të Koresë, ka një top basketbolli të nënshkruar nga Jordan.

2.E urren Hip-Hopin, por ka shkuar në një kocert të tillë vetëm për ta ndjekur Jay-Z, artistin që e pëlqen më së shumti.

3.Është sportisti i parë në gjithë klobin i cili është bërë miliarder.

4.Ka qenë personazhi kryesor në filmin “Space Jam” në vitin 1996, duke portretizuar veten.

5.Michael Jordan i cili u terhoq nga basketbolli në vitin 2003.

6.Bëri më shumë para në vitin 2013 duke shitur këpucë basketbolli sesa paga e tij nga NBA për aq vite sa kishte luajtur basketboll./gazetametro.net