Fakte

15 Fakte Interesante rreth futbollit

Shkruar nga Faktoman

Faktoman ju sjell 15 fakte nga futbolli

Rezultati më i thellë i regjistruar ndonjëherë është 149 – 0

2. Pas rënies së bilbilit për fillimin e lojës lojtari Lee Todd tha: “Dreq, kjo ishe e zhurmshme” dhe morri kartonin e kuq më të shpejt në histori saktësisht 2 sekonda.

3. Foshnja 20 muajsh u bë lojtari më i ri profesionist ndonjëherë pas nënshkrimit me një klub të Belgjikës.

4. Kupa e Botës Karari 2022 do të merr më shumë jetë njerëzish se sa sulmi i 11 shtatorit për shkak të kushteve të tmerrshme për emigrantët të cilët punojnë në ndërtimin e stadiumeve dhe infrastrukturës.

5. 8 nga 12 qytetet mikpritëse për Botërorin Brazil 2014 ishin të renditura në top 50 qytetet më të rrezikshme në botë.

6. Qyteti mikpritës i Botërorit Katar 2022 Lusail akoma nuk ekziston.

7. Në vitin 2013 Cristiano Ronaldo hapi muzeun të cilin ia dedikoj vetës së tij.

8. Ndeshja e parë e transmetuar në televizion ishte ajo në mes ekipit të parë të Arsenalit dhe atij të dytë në vitin 1937.

9. Më shume se 1 në 20 lëndime në futboll shkaktohen nga festimi i golit në fushë.

10. Në një mesatare futbollistët vrapojnë rreth 15.2 km gjatë një lojë.

11. Lojtari Argjentinas i dal në pension Diego Armando Maradona e ka religjionin e ti të krijuar nga fansat e tij.

12. Vatikani e ka ekipin e vet të futbollit.

13. Marrëveshja mes Ronaldinho-së dhe Coca-Cola-së përfundoi kur ai u pa duke pirë Pepsi në një konferencë për shtyp.

14. FIFA ka më shumë anëtarë të vendeve të ndryshme se Kombet e Bashkuara.

15. Topi origjinal i Botërorit Brazil 2014 ishte prodhuar në Pakistan.