Receta Gatimi

Receta me xhenxhefil për stomak të rrafshët

Shkruar nga Faktoman

Fshehtësia e pijeve të përgatitura që ndihmojnë në humbjen në peshë është se sasia e përmbajtjeve me pemë dhe perime një lëng të tillë e mbushin përplot me vitamina, minerale dhe fibra esenciale, që na mbajnë të ngopur. Për këtë lëng nevojiten përbërësit, që lehtë mund t’i gjeni, nuk janë të shtrenjtë dhe janë shumë të shëndetshëm

Përbërësit: 2 dardhë ose mollë të mëdha 2 dl qumësht 125 g jogurt probiotik 1 lugë vaj kokosi 2 lugë flluska të imëta 1 pjesë xhenxhefil të freskët Gjysmë lugë kanellë Pak kripë 1 lugë mjaltë Përgatitja: Dardhën ose mollën e qëroni dhe e preni në pjesë më të vogla. Xhenxhefilin e gërryeni dhe të gjithë përbërësit i derdhni në blender, i përzieni dhe e konsumoni të freskët.