Shëndet

Vendosni limon në dhomën e gjumit, ja pse…

Shkruar nga Faktoman

Limoni mund të përmirësojë jetën tuaj në shumë mënyra. Fuqitë e tij nuk mund të injorohen kurrë. Limoni është shumë i mirë, për të pastruar gjërat. Ai është gjithashtu një antiseptik i fuqishëm. Aroma e tij është shumë rifreskuese. Për të gjithë këto ka një arsye pse është mirë ta përdorim, ose thjesht ta lemë diku në cep të krevatit të dhomës së gjumit: Do të rrisë humorin tuaj dhe shpesh ai rekomandohet edhe për të trajtuar depresionin dhe ankthin.

Limon për zbukurim

Limoni përdoret tepër për të trajtuar sëmundje të lëkurës. Ai ndihmon në pastrimin e lëkurës së kokës, trajton aknet dhe zbardh njollat e errëta në lëkurë.

Merrni një gjysmë cope limoni dhe fërkojeni atë në bërryla, gjunjë dhe në zonat me kallo. Zonat e trasha do të zbuten.

Por, limoni ka edhe përdorime të tjerë. Ai freskon aromën e frymës suaj, ndihmon kundër dhimbjes së këmbëve dhe zbardh thonjtë.

Shëndet i mirë

Limoni ndihmon për të trajtuar shumë sëmundje. Ndihmon në sëmundje, si: artriti, reumatizma dhe me problemet e tretjes. Gurët në veshka mund të parandalohen, si dhe detoksifikon trupin. Përveç se përmban vitaminë C, limoni përmban edhe vitamina dhe minerale të tjerë, si: kalium, magnez, hekur, bakër, vitaminë A, vitaminë E dhe krom. Antioksidantët që gjenden te limoni luftojnë mplakjen.

Përmirëson jetën

Për të përmirësuar jetën tuaj, prisni 3 limonë dhe vendosini anash shtratit. Lërini atje gjatë gjithë natës. Përsëriteni diçka të tillë çdo ditë. Ja çfarë përfitimesh do të merrni:

– Është një freskues i mirë i ajrit dhe dhoma juaj do të jetë e freskët.

– Do t’iu ndihmojë të merrni frymë më mirë. Limoni trajton të ftohtin dhe astmën. Edhe mendja juaj do të ndjehet më e freskët dhe më mirë.

–Largon dhimbjen e kokës nga të pirët dhe lodhjen. Do të zgjoheni duke u ndier të freskët, gjë që ndodh rrallë në ditët e sotme.

Në këtë mënyrë do të jeni plot me energji përgjatë gjithë ditës. Kjo hile funksionon shumë më mirë se të gjithë pijet energjike që mund t’i blini në supermarket. Provojeni dhe do t’i shikoni shumë shpejt rezultatet.