Shëndet

10 vitaminat më të mira për gratë

Shkruar nga Faktoman

Të gjitha gratë që tentojnë të jetojnë një mënyrë jetese të shëndetshme janë të vetëdijshëm për faktin se ndjekja e një plani të shëndetshëm të dietës është me rëndësi të madhe për shëndetin e përgjithshëm. Në mënyrë që të ruhet funksioni optimal, trupi ka nevojë për shumë vitamina të ndryshme gjatë tërë ditës.

Nëse ka ndonjë mangësi në disa vitamina në trup, do të çojë në disa efekte negative në shëndetin tuaj të përgjithshëm dhe në disa komplikacione shëndetësore.

Ajo që ne po mundohemi të themi është se ju duhet të përfshini ushqime të caktuara në planin tuaj të dietës, në mënyrë që të ndihmoni trupin tuaj të marrë të gjitha vitaminat e nevojshme për të funksionuar siç duhet, transmeton lajmi.net.

Kjo është arsyeja pse edhe ne do t’ju ofrojmë 10 vitaminat më të mira, përfitimet e tyre të përgjithshme për shëndetin dhe ushqimet që i kanë ato me bollëk. Kjo është arsyeja pse ju duhet të mbani në lexim dhe gjeni ato!

1. Vitamina A –

Vitamina A është e njohur të jetë një antioksidant i fuqishëm që ka një aftësi mahnitëse për të nxjerrë lëkurën, indet e muskujve dhe kockat. Gjithashtu, është provuar të jetë mjaft e dobishme për dhëmbët dhe vizionin tuaj. Përveç kësaj, kjo është një vitaminë që mund të zvogëlojë procesin e përgjithshëm të plakjes, si dhe rrezikun e sëmundjeve kronike. Vitamina A mund të gjendet në vezë, kale, domate, qumësht, brokoli, papaja, pjeshkë, spinaq, shalqi dhe speca të kuq.

2. Vitamina B7 –

kjo është e njohur edhe me një emër tjetër – biotin. Është shumë e rëndësishme për rritjen e qelizave të reja dhe është e dobishme për të ndihmuar thonjtë, flokët dhe lëkurën e brishtë. Në fakt, kjo është një vitaminë që mund të boston rritjen e përgjithshme të flokëve dhe madje e bëjnë atë shinier. Ju mund ta gjeni këtë vitaminë në vezën e verdhë veze, qumështin, orizin, arrat, pjepërin, zarzavate, kosin, djathin.

3. Vitamina B6 –

kjo vitaminë quhet edhe piridoksinë. Kjo mund të përmirësojë ndjeshëm sistemin tuaj të përgjithshëm imunitar dhe të rregullojë nivelet e sheqerit në gjak gjithashtu. Përveç kësaj, është provuar të jetë shumë e dobishme për gratë shtatzëna motly, sepse ajo ka aftësinë për të zvogëluar sëmundjen në mëngjes. Ushqimet që janë të bollshme në këtë vitaminë janë banane, bollgur, peshk, fruta të thata, fasule, nuta, avokado dhe mish.

4. Vitamina B2 –

kjo vitaminë e veçantë njihet edhe si riboflavin dhe provohet të jetë me rëndësi të jashtëzakonshme për një metabolizëm, rritje dhe shëndet të mirë. Gjithashtu, është në gjendje të zvogëlojë stresin dhe ankthin, si dhe të rritë nivelet e energjisë. Është mjaft efektive në trajtimin e lëkurës së kruarjes, flokëve të thatë, rrudhave, dhimbjes së fytit dhe çarjeve në buzë. Vitamina B2 mund të gjendet në sojë, arra, djathë, qumësht, vezë, maja, kokrra dhe zarzavate me gjethe.

5. Vitamina B12 –

kjo është një vitaminë që është esenciale për ndarjen normale të qelizave dhe një metabolizëm të mirë. Gjithashtu, ajo ka aftësinë mahnitëse për të trajtuar anemi, depresion, humbje të kujtesës, sëmundje të zemrës dhe kështu me radhë. Për më tepër, ajo gjithashtu përfshin sintezën e proteinave. Ushqimet e mbushura në këtë vitaminë janë peshk, djathë, vezë, qumësht, kos dhe drithëra të fortifikuara.

6. Vitamina B9 –

e njohur edhe si acid folik, Vitamina B9 mund të balancojë me sukses tensionin e gjakut në trup duke parandaluar sëmundjet e zemrës. Ajo është provuar të jetë mjaft e dobishme me pacientët që vuajnë nga sëmundja e Alzheimer sepse mund të zvogëlojë shkallën e humbjes së kujtesës, si dhe depresionin. Ushqimet e mbushura me këtë vitaminë janë pjeprat, kokrra, zarzavate me gjethe, luleshtrydhe, asparagus, lëng portokalli, vezë dhe fasule.

7. Vitamina C –

Vitamina C është ajo që është e njohur për të rritur të gjithë sistemin imunitar. Përveç kësaj, është në gjendje të shkatërrojë shërimin dhe rritjen e indeve, si dhe të parandalojë lloje të caktuara të kancerit. Vitamina C mund të gjenden lehtë në kivi, limon, speca, luleshtrydhe, grejpfrut, patate, portokall, si dhe kashtë.

8. Vitamina D –

kjo është një vitaminë e tretshme yndyrë që përmban aftësinë për të përmirësuar konsumin e përgjithshëm të kalciumit, si dhe disa lëndë ushqyese të tjera. Gjithashtu, ajo mund të zvogëlojë rrezikun e sklerozës dhe artritit. Nëse yu shfaq veten vetëm 15 minuta në rrezet e diellit në një ditë, ju do të merrni kërkesat e nevojshme të kësaj vitaminë të veçantë. Vitamina D mund të gjendet në peshq të yndyrshëm dhe vezë.

9. Vitamina E –

Vitamina E lehtë mund të zvogëlojë procesin e plakjes dhe të parandalojë mpiksjen e gjakut, si dhe të parandalojë humbjen e kujtesës, katarakte, dëmtimin e dëgjimit dhe madje mund të parandalojë kancerin. Ushqimet të cilat janë të mbushura me këtë vitaminë të veçantë janë spinaqi, arra, fara luledielli, gjalpë, margarinë, gjalpë badiava, vaj misri dhe mëlçia e cod.

10. Vitamina K –

kjo është një vitaminë që është e njohur për të parandaluar mpiksjen e gjakut dhe madje edhe për të promovuar kocka të forta. Gjithashtu, ajo është edhe në gjendje për të parandaluar sëmundjet e zemrës dhe për të rritur nivelet tuaja të energjisë shumë. Ju mund ta gjeni lehtë Vitamin K në vaj peshku, vaj soje, zarzavate me gjethe dhe kokrra të plota.