Fakte

Disa fakte interesante për tokën ku jetojmë

Shkruar nga Faktoman

-100 milion Afrikano-Amerikan kane lindur si skllever, kane jetur dhe kane vdekur si skllever.

-SHBA-ja ka shpenzuar 20.2 miliarde dollare ne Irak dhe Afganistan vetem per ajer te kondicoinuar, pa llogaritur asnje shpenzim tjeter.

-Vatikani ka miliarda aksione ne korporata te medha si Gulf Oil, Shell, General Motors, Bethlehem Steel, GE, IBM.
Poashtu Vatikani eshte njeri nga mbajtesit me te medhenje te arit ne bote. Vatikani ka ari ne vlere te 8.9 miliarde dollareve.

-20% e me te pasurve ne bote e merre rreth 80% te resurseve boterore per prodhim.

-Ne Amerike jane afersisht 223 milion njerez te bardhe dhe 39 milion Afrikano-Amerikan, mirepo burgjet amerikane kane 200 000 te burgosur me shume Afrikano-Amerikan sesa te bardhe.

-Ne vitin 1972 Amerikanet shpenzonin 3 miliarde dollare ne vit per ushqime te shpejta (fast-food), ndersa ditet e sotme shpenzojne rreth 110 miliarde dollare.

-Nese marrim vetem 1% e asaj qe bota shpenzon per arme, qdo femije ne bote do te kishte mundesi te shkollohej.

-Fotografite e Holokaustit qe ne i shohim, jane te gjitha te bere me fotoaparat te firmes “Kodak”, te cilat ju ishin dhuruar nazisteve gratis.

-Ne SHBA jane te burgosur mbi 1 milion Afrikano-Amerikan, ndersa ne Afrike te gjithe te burgosurit nuk arrijne kete shifer.

-Aq efektive jane reklamat e McDonald-it saqe femijet ne Amerike posa te shohin nje leter me shkronjen “M” mendojne per McDonald-in.

-Pas aksidenteve me makina, vetevrasja nga depresioni eshte shkaktari me i madh i vdekjeve ne boten perendimore.

-Keqapi “Heinz” qe perdoret ne Kaliforni ka nje histori interesante. Domatet mbillen ne Kaliforni, pastaj dergohen ne Kanade, nga Kanada dergohen ne Meksike dhe prape kthehen ne Kaliforni per tu ngrene.

-Rreth 27-28 perqind e gjithe femijeve ne vendet e zhvilluara eshte vleresuar se do te jene me mbi-peshe.

-Ne ditet e sotme ne konsumojme 12 here me shume se sa konusmonim dikur para 100 viteve, pra ne sot i shpenzojme shume me shpejte resurset e natyres se sa dikur.

-Pasuria e meksikanit Carlos Slim eshte aq e madhe sa e 73% e krejt Meksikes ose ka aq pasuri sa 75 milion meksikan.

-Ne vitet e 70-ta, Princat Arab i gjuanin veturat e tyre posa u mbaronte karburanti, gjersa miliona arab vuanin nga varferia ekstreme.

-Me shume 30,000 femije nga “bota e trete” (vende te pazhvilluara) vdesin qdo dite per shkak te mungeses se ushqimit apo ujit te pijshem.

-Me shume se 50% e aseteve te gjithe botes, jane ne pronesi te 2% meshkujve te rritur.

-Nje Amerikan mesatarisht shpenzon 3100$ ne zbavitje qdo vit, mjaftueshem qe te siguroje 20,000 vaksina kunder malarias.